Porady

Jak przygotować samochód do lakierowania? Na co zwracać szczególną uwagę?

Wygląd samochodu to dla wielu kierowców bardzo ważny aspekt. Coraz częściej przywiązujemy uwagę do wizualności i tego, w jaki sposób prezentuje się nasze auto. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ jest to nasza wizytówka, która w niektórych przypadkach mówi bardzo wiele o naszym charakterze. Właśnie dlatego dbanie o jakość powłoki lakierniczej jest bardzo ważne. Coraz częściej spotykane są sytuacje, gdzie nawet przy bardzo niewielkich uszkodzeniach, właściciele decydują się na lakierowanie swoich aut lub przynajmniej wybranych elementów. W dzisiejszym artykule powiemy sobie nieco więcej na temat przygotowania pojazdu do lakierowania, a także zastanowimy się, kiedy warto takie lakierowanie wykonać. Zapraszamy do dalszej lektury!

Kiedy warto lakierować samochód?

Lakierowanie samochodu powinno być dla nas ostatecznym wyborem, kiedy wiemy, że żadne inne metody odnowienia karoserii nie będą skuteczne. Położenie nowej powłoki lakierniczej odbywa się wtedy, gdy uszkodzenia nadwozia są głębokie, a inne metody nie będą wystarczająco skuteczne. Lakierowanie jest więc konieczne wtedy, gdy samochód jest mocno porysowany, pojawiają się liczne odpryski lub doszło do rozległych uszkodzeń, których naprawa wymaga np. użycia masy szpachlowej.

Jeśli jednak ubytki są niewielkie lub bardzo płytkie, to śmiało możemy spróbować dokonać korekty lakieru, która nie tylko będzie zdecydowanie łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem, ale również pozwoli na zachowanie fabrycznej powłoki lakierniczej, co może być istotne przy późniejszej sprzedaży auta.

Jak przygotować powierzchnię do lakierowania?

Lakierowane elementy należy odpowiednio przygotować. Cały proces należy zacząć od starannego usunięcia wszelkich osadów oraz zanieczyszczeń. Następnie najczęściej wykonywane jest szlifowanie, które ma na celu stworzenie chropowatej i bardziej przyczepnej powierzchni pod nową powłokę. Po wszystkim lakierowany element należy odpylić, a następnie odtłuścić.

Dopiero po tych kilku krokach możemy przystąpić do nakładania podkładu lakierniczego, a w następnej kolejności właściwych powłok. Sam proces lakierowania jest zależny od tego, jakiego lakieru używamy, a także jaki element lakierujemy. Właściwe przygotowanie podłoża pod malowanie sprawia, że nowa powłoka jest zdecydowanie bardziej trwała i odporna na uszkodzenia, które mogą wystąpić w przyszłości.

Czy da się samodzielnie polakierować samochód?

Lakierowanie nie należy do najprostszych czynności serwisowych przy samochodzie. Wymaga ono nie tylko pewnej ręki, doświadczenia oraz określonych umiejętności i wiedzy, ale przede wszystkim użycia specjalistycznych narzędzi oraz stworzenia optymalnych warunków, w których lakier będzie mógł uzyskać pełną twardość. Jeśli nie mamy doświadczenia w tym aspekcie, a zależy nam na efekcie końcowym, to z pewnością skorzystanie z usług lakiernia Gdańsk będzie zdecydowanie lepszym pomysłem, niż próby samodzielnego lakierowania samochodu. Jeśli jednak chcemy spróbować swoich sił w tej dziedzinie, to dobrym rozwiązaniem będzie przećwiczenie całego procesu na niewidocznym elemencie lub części zapasowej.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy do “Jak przygotować samochód do lakierowania? Na co zwracać szczególną uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *